Жен шен,корен на животот,лекува се! - Emilija Gavrilova

Жен шен,корен на животот,лекува се!

 Жен шен, корен на животот, лекува се !

Жен шен или чудотворен корен, е  билка која е распространета во источните и централните делови на Азија, каде што и го дале ова име по кое е познато ширум светот.

Коренот жен шен е цилиндричен, така што обликот потсетува на човечкото тело. Некои луѓе целиот свој живот биле во потрага на корен што најмногу ќе личи на човечкото тело, бидејќи постоело верување дека колку повеќе наликува на човечкото тело,толку повеќе има лековита моќ. Од тука и доаѓа жен шен- корен на животот, лекува се.

Растението  се претпоставува дека во Кина заради долгогодишната експлоатација ќе биде  искоренета од природата.

Жен шен,корен на животот,лекува се!

Позитивните ефекти од примената на растението жен-шен  се многубројни.

Тој е традиционален психофизички тоник и стимуланс.

Се употребува како тоник,средство за зголемување на отпорноста на организмот од различни стресни ситуации и болести.

Примената на жен-шенот дејствува против замор и ја подобрува физичката способност.

Жен шен е древно растение, а во човековата исхрана се применува повеќе од 5000 години. Кинеската медицина со векови ова растение го смета за чудотворно. Разни видови кои денес можат да се најдат на пазарот, потекнуваат од Кореа, Кина, Америка и Сибир, а сите се со потекло од фамилијата Аралиацеа.

Древни записи од истокот, од кинески лекари, го нарекуваат ова растение  “лек за се” и  “корен на животот”.

Постојат тврдења дека го забавува процесот на стареење, ја чува и враќа телесната и менталната енергија.

Експертите  најчесто виталноста и долговечноста на Кинезите ја поврзуваат со редовната употреба на овој чудотворен корен на животот.

Жен –шенот  успешно ја нормализира функцијата на организмот по стрес.

Го потикнува репрудиктивниот систем и циркулацијата кај мажите и на тој начин ја отстранува машката импотенција.

Сибирскиот жен-шен(Eleutherococcus Senticosus) и индискиот жен-шен (Panax Ginseng) имаат и дополнителни карактеристики.

Така сибирскиот жен-шен ја потикнува имунолошката функција на организмот. Затоа се препорачува против настинки и грип.

Некои научни истражувања потврдиле дека сибирскиот жен-шен има позитивен ефект при лекување на тешки заболувања на имуниот систем, како што се: разни автоимуни заболувања, лупус, ХИВ инфекција, синдром на хроничен замор.

Индискиот жен-шен, ашваганда, е одлично средство против стрес, го смирува но истовремено му ја враќа енергијата на телото, за разлика од седативите кои го заспиваат. Ашвагандата го прочистува организмот, а добро е да се консумира во комбинација со ѓумбир, за подобро варење.

Жен шен,корен на животот,лекува се!

Жен-шен се препорачува :

– на спортисти и луѓе кои работат тешки физички работи

– кај заболени од бронхитис, астма, артритис, разни воспаленија и инфекции од кандида

– по зрачење и хемотерапија

– за слабокрвност и на лица со слаба циркулација

-лица со проблеми со варење

– за ублажување на ПМС симптоми

– на мажи во андропауза и жени во период на менопауза

-против несоница, депресија и хроничен замор

-за општа виталност, чистење и детоксикација на организмот

-лекување на импотенција

-за регулирање на крвен притисок (на посебен начин:го намалува крвниот притисок кај лицата кои имаат зголемен крвен притисок, а го зголемува кај оние кои имаат проблем со низок крвен притисок)

-при воспаленија на зглобовите

-спречува хипогликемија

Освен ова, со влијание на ендокрината жлезда, помага за потполно искористување на витамините и минералите во организмот.

Се употребува за лекување на одредени болести но и како превентива. Се препорачува за конзумирање од страна на сите, без разлика на старост и пол.

Жен шен,корен на животот,лекува се!

Внимание!!!

Потребно е да се истакне една карактеристика: ниските дозирања го зголемуваат, а високите го намалуваат крвниот притисок.

Треба да се знае дека многу ефикасен е и во форма на таблети или капсули, како и  во облик на тинктура-екстрат.

Forever Gin-Chia

Ви ги  препорачуваме Forever Gin Cia таблетите, кои се моќна комбинација од жен-шен и чиа, каде е истакната поврзаноста на мудроста од Истокот со енергијата од Западот.

 

15% ПОПУСТ ЗА НАРАЧКА ПАКЕТ ФОРЕВЕР ПРОИЗВОДИ 

ИНФОРМАЦИИ И НАРАЧКА НА ФОРЕВЕР ПРОИЗВОДИ  НА

070 34 88 45 , gavrilova.emilija@gmail.com , www.facebook.com/prodazba.aloevera

Нарачајте Алое Вера Гел Forever Living Products од вашата земја

 

UK USAAUSTRALIA
CANADACZECHGREECE
LUXEMBOURGBELGIUMSPAIN
NEW ZEALANDNORTHERN IRELANDNETHERLANDS
IRELANDSLOVAK REPUBLICPORTUGAL

Достава во рок од 2 дена!

Напомена:

Оваа интернет страница е независен деловен соработник на компанијата Forever Living Products.


Сите препорачани производи на оваа страница се составени врз основа на долгогодишни искуства на нашите корисници, и не се замена за препорачана медицинска терапија.


Споменатите додатоци во исхрана на оваа интернет страница не се надоместок или замена на урамнотежена исхрана.