Забрзајте го вашиот метаболизам - Emilija Gavrilova

Забрзајте го вашиот метаболизам

Забрзајте го метаболизмот и ослабнете побргу

Забрзајте го вашиот метаболизам со вода, зелен чај, лути пиперки, бибер и чили, сенф,  јадете храна богата со протеини, користете зачини, земајте витамин Б, не прескокнувајте појадок, не гладувајте, спијте доволно…

Забрзајте го вашиот метаболизам со вода

Кога телото нема доволно вода, метаболизмот е три до четири пати поспор. Пијте 6-8 чаши вода во текот на денот. Иако флашираната вода содржи минерали, пластиката дава свој ефект и совршено здравата вода со текот на времето тоа не е. Иако е најздрава водата од чешма, дозволете си  инсталирање на филтер кој ќе ја прочистува и самиот ќе исплати со тек на време. Бидејќи на основа на едно истражување  контаминираната вода  предизвикува 80% од болестите, внимателно одберете ја вашата вода.

забрзајте го метаболизмот

Забрзајте го вашиот метаболизам со зелен чај

Зелениот чај го забрзува метаболизмот, содржи витамин Ц, сапонин, манган и кофеин, кои сите заедно го забрзуваат метаболизмот и согорувањето на маснотиите и го спречуваат вградувањето на маснотиите во клетките.

 

забрзајте го метаболизмот

Забрзајте го вашиот метаболизам со лута пиперка, бибер и чили

Со конзумирање на лути намирници и зачини го забрзувате и помагате варењето во желудникот и со самото тоа го забрзувате метаболизмот.

 

 

забрзајте го метаболизмот

Забрзајте го вашиот метаболизам со сенф

Додајте лажичка сенф во храната, бидејќи сенфот ја разградува маснотијата.

 

 

 

Започнете

Од 30 до 60 минути одење, џогирање, возење велосипед, пливање или друга форма на аеробни вежби, најмалку 3 пати неделно го забрзува метаболизмот.

Доколку вашиот метаболизам е успорен , се задржуваат токсини (отрови) кои лошо делуваат на севкупната здравствена состојба.Прочитајте повеќе тука….

забрзајте го метаболизмот

Забрзајте го метаболизмот и ослабнете побргу

Метаболизам е количината на енергија, односно калории, потребни на нашето тело на дневна основа. Околу 70% од енергијата се користи за основни функции, како што се дишењето и циркулацијата на крвта, 20% се користат за физичка активност, а преостанатите 10% помагаат да се вари храната што ја јадеме. Колку луѓето имаат брз или бавен метаболизам, зависи од гените, полот и возраста.

Мажите имаат побрз метаболизам од жените, бидејќи имаат повеќе мускулна маса, што им помага да согоруваат калории. Женското тело е програмирано да задржи повеќе маснотии, кое е потребно за време на бременоста. До дебелеење доаѓа кога се земаат повеќе калории отколку што му е потребно на телото. Добрата вест е дека метаболизмот може да се забрза кое нешто ќе помогне да се согорувааат повеќе калории.

 1. Не прескокнувајте појадок

Многумина прескокнуваат појадок, кој всушност е најважниот оброк во текот на денот. Ако не јадете ништо наутро и сте спиеле 8 часа, праќате сигнали до вашето тело дека сте почнале да го изгладнувате и со тоа успорувате метаболизмот.

Доколку вашиот метаболизам е успорен , се задржуваат токсини (отрови) кои лошо делуваат на севкупната здравствена состојба.Прочитајте повеќе тука….

 1. Повеќето храна јадете ја во првиот дел од денот

Експертите тврдат дека повеќето храна треба да се јаде во првиот дел од денот, а вечерата треба да биде најлесниот оброк. Исто така, не јадете 3 до 4 часа пред спиење.

 1. Не гладувајте

Исто како и пропуштањето на појадокот, гладувањето во текот на денот исто така го успорува метаболизмот, бидејќи телото влегува во состојба на хибернација.

Јадете повеќе пати дневно, но во помали оброци што помага да се одржат нормалните нивоа на шеќер во крвта и да се обезбеди енергија за метаболизмот.

 1. Спијте доволно

Недостатокот на спиење предизвикува стрес и телото произведува околу 50% повеќе кортизол и на тој начин го зголемува апетитот. Исто така, помалку спиење ќе го наруши нивото на лептин и грелин, хормони кои влијаат врз губењето на тежината и предизвикуваат потреба за прејадување.

забрзајте го метаболизмот

 1. Имајте кардио активности

Метаболизмот забавува со возраста, па затоа е потребно да имаме редовна физичка активност. Кратки и брзи прошетки, трчање, возење велосипед и слични кардио вежби наутро ќе го забрзаат метаболизмот во текот на целиот ден. Вежбите во интервали се добри за одржување на метаболизмот, како што е скокање преку јаже.

Доколку вашиот метаболизам е успорен , се задржуваат токсини (отрови) кои лошо делуваат на севкупната здравствена состојба.Прочитајте повеќе тука….

 1. Изградете ги вашите мускули

Освен кардио вежбите, не ги занемарувајте и вежбите за сила. Дигањето на тегови и вежбањето на опрема во фитнес вежбална помага да се изгради мускулна маса која согорува калории.

 1. Пијте ладна вода

Во текот на денот е многу важно да пиете доволно вода. Додајте мраз во водата, тој го забрзува метаболизмот, како и пијалоци кои содржат кофеин, како кафе и зелен чај.

 1. Јадете храна богата со протеини

Исхраната богата со протеини помага да се забрза метаболизмот и да се изгради мускулна маса.

Јадете туна, лосос, јајца и ореви кои содржат омега-3 масни киселини кои го задржуваат чувството на ситост и на тој начин помагаат при губење на тежината.

Вклучете во исхраната  грејпфрут и киви, кои  помагаат за согорување на калории и здрави јаглени хидрати.

 1. Користете зачини

За да го забрзате вашиот метаболизам во исхраната  додадете зачини, како што се цимет и кајенска пиперка.

 1. Земајте витамин Б

Витамините на Б комплексот позитивно влијаат врз :

 • централниот нервен систем,
 • метаболизмот на јаглени хидрати,
 • маснотиите и протеините и
 • производството на енергија.

Недостатокот на витамин Б6, Б12, фолна киселина, тиамин и ниацин може да предизвика замор и забавување на метаболизмот и да го зголеми ризикот од развој на хронични заболувања.

Јадете мешунки, спанаќ, аспарагус, брокула, риба, пилешко и јајца.

Доколку вашиот метаболизам е успорен , се задржуваат токсини (отрови) кои лошо делуваат на севкупната здравствена состојба.Прочитајте повеќе тука….

За повеќе информации за Форевер природни додатоци во исхраната, детоксикација , контактирајте ме на:

00 389 70 34 88 45

e.mail > gavrilova.emilija@gmail.com

www.facebook.com/prodazba.aloevera

Нарачајте Алое Вера Гел Forever Living Products од вашата земја

 

UK USAAUSTRALIA
CANADACZECHGREECE
LUXEMBOURGBELGIUMSPAIN
NEW ZEALANDNORTHERN IRELANDNETHERLANDS
IRELANDSLOVAK REPUBLICPORTUGAL

Достава во рок од 2 дена!

Напомена:

Оваа интернет страница е независен деловен соработник на компанијата Forever Living Products.


Сите препорачани производи на оваа страница се составени врз основа на долгогодишни искуства на нашите корисници, и не се замена за препорачана медицинска терапија.


Споменатите додатоци во исхрана на оваа интернет страница не се надоместок или замена на урамнотежена исхрана.