Токсини(отрови) кои ги внесуваме во себе - Emilija Gavrilova

Токсини(отрови) кои ги внесуваме во себе

Помогнете на вашето тело во борба против ТОКСИНИТЕ со ДЕТОКСИКАЦИЈА

Токсини(отрови) кои ги внесуваме во себе може да биде нешто што не само што нема хранливи вредности или телото нема никава корист од него, туку причинува штета, или ја троши енергијата и ресурсите на телото само за да се ослободат од него.

Телото природно се обидува да ги исфрли токсините кои му штетат преку урина,дебелото црево,кожата и слузницата во носот и ушите.

Кога телото се чувствува загрозено создава симптоми како што се диареја, постојано кашлање, алергија на кожата, носен исцедок, инфекција на увото, при што се обидува да се заштити од токсини. Доколку навремено ги препознаете овие предупредувачки симптоми можете да превземете чекори за да му помогнете во борбата против токсините.

toksini (otrovi) i detoksikacija

Постојат две различни видови на тосини кои влијаат на телото, и тоа:

1.Егзогени токсини

Ехзогените токсини се хемиски соединенија кои се направени надвор од нашето тело и можат да му наштетат, доколку се прголтаат, вдишат или апсорбираат во крвотокот низ некој друг канал.Можеби не можете комплетно да се изолирате од егзогените токсини, но, можете да влијаете на изложеноста на на некои од нив како :

  • Разни дроги
  • Лекови кои содржат предупредување дека неговата употреба може да доведе до оштетување на црниот џигер
  • Многу производи кои се употребуваат за лична хигиена

Се за детоксикација и чистење на организмот од насобраните токсини прочитајте тука ….

2.Ендогени токсини

Ендогените токсини се токсини кои се произведуваат во самото тело. Некои од тие токсини се отпадни производи на нормални активности на метаболизмот, како што се : јаглерод диоксид, урина, и млечни киселини. Доколку вашето здравје е во нормална состојба ,телото без проблем и рутински ги чисти и сфрла овие токсини.

Некои од најголемите непријатели на вашето тело се лоши навики во исхраната и емоционален стрес, кои можат да доведат до зголемување на нивото на ендогените токсини.

Главен виновник за рак, алергија, колитис, реуматоиден артритис, мултипли склероза, аутизам, хронова болест, импотенција, стерилитет и останати системски заболувања не се гените, туку отровите од околината кои ги внесуваме во себе и стресот.

Стрес за организмот е и секоја храна која не му одговара на организмот.Многу отрови ги внесуваме во себе,а за тоа воопшто не сме ни свесни.

Некои истражувања докажале дека на пр.рак на градите е наследен само во 2% од случаите, а во 98% е предизвикан од начинот на ивеење и исхраната.

toksini (otrovi) i detoksikacija

Токсини кај децата

Доказ дека не е проблем во гените е што многу наследни болести на ниво на фетус и кај мало дете воопшто може и да не постојат, туку се јавуваат во текот на животот, предизвикани од неправилната исхрана и токсините во храната и околината.

Детето прима отрови и преку папучната врвца додека сеуште е во утробата на мајката , а во папучната врвца во моментот на породување се изолирани дури 150 токсини.

Само со конзумирање на компир и житарки секој ден во организмот внесуваме голема количина на пестициди, фунгициди, органохлориди и сл.

Јадејќи бел леб кој во природата не постои туку мора да се побели со вештачки избелувач правиме силен удар врз здравјето.

Експерименти правени над глувци на кои во тек на 4 месеци им давале од тој избелувач покажале дека сите глувци добиле рак на панкреасот.

Токму тие ароми и бои се виновни и за појава на хиперактивност кај децата.

C9 Forever – Детоксикација на организмот за само 9 дена

toksini (otrovi) i detoksikacija

Каде се има токсини

Кока кола без шеќер (light) е уште поопасна од онаа со шеќер, затоа што во себе содржи аспартам.

И водата од чешма е полна со тешки метали, хлор …

Ако на се ова се додаде и стресот , кој доведува до зголемена циркулација на крвта заради забрзаната работа на срцето, зголеменото ниво на адреналин , се води кон зголемување на нивото на токсини во крвта и нивен позабрзан протек.

Штом сте се зафатиле со читање на тексот верувам дека и самите сте заклучиле дека треба да најдете добар начин за детоксикација на организмот, исфрлање на отровите кои се насобрале како нуспроизводи.

Тешките метали, пестициди, инсектициди и останати отрови се раствораат во мастите. Значи масното ткиво кое го имаме е полно со токсини.Научно е докажано дека секој  килограм помалку го продолжува животот за  3 месеци.

Не е ни чудо што најзастапен рак кај жените е рак на градите, а тоа е во корелација со тоа што градите содржат голем процент на масно ткиво.

Кај мажите пак најзастапен е рак на простатата бидејќи низ мочниот меур и мочните патишта голема количина на пестициди стигнуваат до простата.

Најголема детоксикација се обавува во цревата. Доколку останат премногу отрови , тие доаѓаат до црниот џигер , и доколку тој не успее да ги обработи , отровите се складираат во мастите.

Паркинсоновата болест и деменцијата кој се застапени во подоцнежните години од животот, доаѓаат затоа што долго време токсините кои се наоѓаат во масните клетки кои го опкружуваат мозокот ја пробиваат мозочната бариера која го заштитува мозокот и навлегуваат во него.

Се за детоксикација и чистење на организмот од насобраните токсини прочитајте тука ….

toksini (otrovi) i detoksikacija

Помош на телото во борба против токсините

Најдобра помош на своето тело која можете да му ја дадете е да му овозможите непречено да си ги обавува своите функции.Телото има 4 главни начини за ослободување од токсините , и доколку само еден не функционира на правилен начин, вашето здравје може сериозно да биде загрозено.

 

  1. Бубрези

Бубрезите се задолжени за исфрлање на отровите од крвта.Најдобро можете да им помогнете доколку внесувате доволно течност во организмот. Еден од првите знаци на дехидрирање е бојата на вашата уреа, која треба да биде бистра со нијанса на жолта боја.Доколку е темно жолта или има остар мирис, најверојатно не пиете доволно вода. Така му одмогнувате на вашиот организам.

2.Систем за варење

Редовно празнење(еднаш до два пати дневно) е еден од најдобрите начини за исфрлување на токсините од телото.

20% од  луѓето  имаат проблем со запек.На почеток проверете дали доволно внесувате растителни влакна во организмот.Тие го чистат дебелото црево и го олеснуваат процесот на празнење.Пијте доволно вода.

3.Кожа

Кожата е најголем орган кој врши исфрлување на токсини.Потребно е да се испотите најмалку 3 пати неделно, за да и овозможите на кожата да ги исфрли сите токсини. Најдобар начин за да и помогнете на кожата да ги исфрли токсините е посета на сауна. Доколку не можете да посетите сауна, тогаш вежбајте до степен на потење.

4.Бели дробови

Со секое вдишување ,се внесува свеж кислород кој се транспортира до сите делови од телото.За жал, воздухот кој го вдишуваме е загаден , па треба многу да се внимава.

C9 Forever – Детоксикација на организмот за само 9 дена

toksini (otrovi) i detoksikacija

Жива и олово се поврзуваат со аутизам

 Мајката за време на бременоста на фетусот може да пренесе тешки метали. Можно е да дојде и до оштетување на генот кој ги емилиминира тешките метали.

Науката точно не може да прецизира дали тешките метали го предизвикуваат аутизмот или децата заради аутизмот не можат да ги исфрлаат тешките метали.

Најголем извор на жива е контаминираната морска храна , риби и школки.

Исто така извори можат да бидат и некои пестициди,антисептици и дезифициенси, лекови,диуретици, нечиста вода, вакцини, бајктерии, електронска индустрија, запален градежен материјал, раствори за контактни леќи, креми за избелување на кожата, амалгамски пломби на заби…

Жива во организмот : Започнува со тремерење на рацете

Последица на доаѓање на тремерење на рацете, иритација на кожата, губење на меморијата, пореметување на функцијата на бубрезите, неконтролирано и зголемено зацрвенување, прекумерно лачење на плунка, отежнато голтање, невролошки пореметувања, лоша рамнотежа и чувство на прекумерна топлина во дланките и стапалата.

Зголемено ниво на олово може да влијае на намален имунитет и појава на бубрежни заболувања, аутизам, рак , расипување на забите, артритис и висок притисок.

Храна полна со токсини

Не значи дека и при конзумирање на потполно природна и сирова храна , таа сепак не содржи токсини .

Затоа внимавајте при изборот !!!

toksini (otrovi) i detoksikacija

Како да го исчистиме организмот од токсини ?

Од каде доаѓаат токсините?

Токсините не можеме да ги избегнеме затоа што ги има секаде околу нас.

Кога навлезат во нашиот организам , тешките метали се насобираат во внатрешните органи , ткивата и коските.

Нашето тело не може да ги исфрли без наша помош.

C9 Forever – Детоксикација на организмот за само 9 дена

Природен начин за чистење на организмот од отрови(токсини и тешки метали)

toksini (otrovi) i detoksikacija

 Коријандер (Coriandrum sativum)

Потврдено е дека коријандерот ги исфрла не само живата, туку и тешките метали од организмот.

Најдобар и најефтин начин за чистење на организмот од отрови е коријандерот

Еве предлог како да го употребувате коријандерот

Можете да подготвите и песто од коријандер

РЕЦЕПТ

1 чешне лук

Бадеми или индиски ореви ½ чаша

1 чаша ливчиња од свеж коријандер

2 лажици сок од лимон

6 лажици маслиново масло

-сол

Се се става во блендер и се миксира.

Доколку има потреба додадете вода за да добиете убава смеса.

Конзумирајте секојдневно намачкан на парче интегрален леб.

Хлорофил

Хлорофил е зелен пигмент кој е содржан во зелениот зеленчук,овошје и алги. Познат е како добар чистач на организмот.

C9 Forever – Детоксикација на организмот за само 9 дена

toksini (otrovi) i detoksikacija

Добро запаметете и применете

За да токсините(отрови) можат да се растворат во мастите а потоа во водата и да можат да се исфрлат од организмот преку измет или уреа потребен е ензим цитокром P 450, кој се создава од хлорофил.

Втора фаза е врзување, а во неа се потребни антиоксиданси кои ќе ги врзат тие токсини(отрови).

Различни токсини уништуваат различни ткива и органи.                                                                                                   За сите карциноми заедничко е постоењето на недостаток од :

  • хемоглобин ,
  • цитокром Ц,
  • витамин Б12,
  • цитокром П 450.

 Најважно е да се врши детоксикација на органите и на целиот организам.

toksini (otrovi) i detoksikacija

Три дневна диета за детоксикација

 Секое утро испијте лажица мелено ленено семе со чаша вода.

Во текот на детоксикацијата и неколку дена по неа избегнувајте кафе и чај( кои не треба да ги пиете ни 1 недела пред да почнете со процесот на детоксикација)

1 ден

Наутро

Испијте чаша( 2 дл) топла вода со ск од пола лимон

Преку целиот ден

Јадете грозје(или некое сезонско соодветно овошје) кога и да почувствувате глад.

Дозволено е да изедете 1 кг. Грозје/овошје во тек на целиот ден.

Пијте доволно течности (минимум 8 чаши по 2 дл). Најдобро вода или чај од нане,камилица,ѓумбир и свежо исцеден сок од морков,целер,јаболко.

toksini (otrovi) i detoksikacija

2 ден

Наутро

Испијте чаша топла вода со сок од лимон

Остатокот од денот

Пијте многу вода,чаеви,сок од зеленчук разреден со вода( во размер 1:1).

Минимум 8 чаши од 2 дл течности во тек на денот.

 3 ден

Појадок

Сиров зеленчук изедете колку можете.

Испијте многу вода или чај.

Ако не можете да јадете сиров зеленчук, направете сок од мешавина од тој зеленчук.

Ручек

Салата од зеленчук, сирово или кратко сварено.Пијте доста вода и билни чаеви.

Вечера

Чорба од зеленчук.Пијте доста вода и чаеви.

За повеќе информации за Форевер природни додатоци во исхраната, детоксикација , контактирајте ме на:

00 389 70 34 88 45

e.mail > gavrilova.emilija@gmail.com

www.facebook.com/prodazba.aloevera

Нарачајте Алое Вера Гел Forever Living Products од вашата земја

 

UK USAAUSTRALIA
CANADACZECHGREECE
LUXEMBOURGBELGIUMSPAIN
NEW ZEALANDNORTHERN IRELANDNETHERLANDS
IRELANDSLOVAK REPUBLICPORTUGAL

Достава во рок од 2 дена!

Напомена:

Оваа интернет страница е независен деловен соработник на компанијата Forever Living Products.


Сите препорачани производи на оваа страница се составени врз основа на долгогодишни искуства на нашите корисници, и не се замена за препорачана медицинска терапија.


Споменатите додатоци во исхрана на оваа интернет страница не се надоместок или замена на урамнотежена исхрана.