Тајни за подолг и поздрав живот - Emilija Gavrilova

Тајни за подолг и поздрав живот

Зачувајте го младешкиот изглед и останете здрави

Тајни за подолг и поздрав живот – сега се достапни на сите нас и само од нас зависи квалитетот и квантитетот на истиот, а со мали промени во животот можеме да направиме квалитативни промени за наше задоволство…

Тајни за подолг и поздрав живот

Тајна бр.1

ЗАБРЗАЈТЕ ГО МЕТАБОЛИЗМОТ ВО КЛЕТКИТЕ

Клетките имаат сопствен метаболизам, како и самото телото. Кога нивниот метаболизам се забавува, започнува стареењето на телото.

Целта е да го забрзате и да го обновите клеточниот метаболизам – хемиските и физиолошките процеси со кои телото се одржува и функционира.

Како?!

Јадете храна која содржи :

 • протеини,
 • јаглени хидрати и основни масни киселини
 •  многу овошје и зеленчук,
 • риба и месо кои содржат антиоксиданти.                                                                                                                     Нивното дејство има корисен ефект врз крвниот притисок и ги намалува шансите за срцев удар до 50%, ја зголемува еластичноста на кожата и ги прави брчките помалку видливи . Го регулира и варењето.
 •  Конзумирајте пченичен јачмен или ржен сок, затоа што ги подмладува клетките во организмот.
 • Земајте алфа-липоева киселина (ALA), која е универзален антиоксидант, бидејќи неверојатно брзо ја регенерира клеточната енергија.
 • За да се подобри циркулацијата во мозочните клетки, пијте ацетил-карнитин таблети.
 • Коензимот Q10 ги штити клетките од слободните радикали а niacin-bound chromium(ниацин и хром) го намалува количеството на холестерол . Во исто време го регулира нивото на инсулин и телесната тежина.

Се за детоксикација на организмот и здраво слабеење прочитајте C9 Forever

 Тајни за подолг и поздрав животТАЈНА бр.2

ОСТАНЕТЕ ВИТКИ

Со годините ќе стекнете искуство и мудрост, но исто така и килограми.

Кога имаме 40 години, имаме 4.5 до 9 килограми повеќе отколку што имавме во 20.

Зошто е тоа така ?!

Ако нивото на инсулин е превисок, се блокира способноста на телото да согорува маснотии за ослободување на енергија – тогаш телото го задржува масното ткиво.

Заборавете на броење калории, масти и јаглени хидрати. Нместо тоа редовно контролирајте го нивото на шеќер во крвта.

Избегнувајте да внесувате јаглени хидрати и земајте свежо овошје, зеленчук (особено мешунки) и маслиново масло

Не конзумирајте шеќер.

Помеѓу 1970 и 1990 година, Американците ја зголемија нивната потрошувачка на високофруктозен сируп од пченка (HFCS). Но, неговиот ефект врз телото не е толку сладок – го раствора колагенот во кожата и се поврзува со болести како што се дијабетес, дебелина, артериосклероза и оштетување на црниот дроб.

Јадете протеински продукти бидејќи го намалуваат апетитот. Варењето на протеини го поттикнуваат производството на гликоза која го буди механизмот во мозокот “задолжен” за апетитот.

Земајте бадеми и лешници, бидејќи тие се одличен извор на протеини, а ф’стаците се уште подобри, бидејќи тие влијаат на намалување на лошиот холестерол.

Се за детоксикација на организмот и здраво слабеење прочитајте C9 Forever

Тајни за подолг и поздрав живот

ТАЈНА бр.3

КАКО ДА ГИ ЗАЧУВАМЕ КОСКИТЕ

Фактите се сурови: 50% од жените над 60 години имаат проблеми со коските кои предизвикуваат остеопороза.

Ако сте слаб и со слаба конституција и имате над 40 години, ве чека истата судбина, освен ако не го промените вашиот животен стил.

Започнете да се занимавате со физичка активност и да земате витамин Д, Омега-3 таблети и комплекс на калциум витамини.

Секој ден пијте јогурт или кефир, бидејќи овие производи содржат калциум и лактоферин, кои ги рененерираат и подмладуваат коските.

Јадете црвени, зелени и суши алги – тие се полни со калциум, железо, калиум и ензими кои штитат од рак. Бидете сигурни дека редовно внесувате вистинска количина на витамин К.

 • Витамин К1 помага да се зачува коскеното ткиво
 • Се наоѓа во зелениот зеленчук, како што се спанаќот, брокулите и зелката;
 • Витаминот К2 е добар за метаболизмот на коските и ги зајакнува
 • Се наоѓа во ферментирани производи како сирење и соја.

Се за детоксикација на организмот и здраво слабеење прочитајте C9 Forever

Тајни за подолг и поздрав живот

ТАЈНА бр.4

СЕКСОТ МОЖЕ ДА ВИ ГО СПАСИ ЖИВОТОТ

Здравиот сексуален живот има позитивно влијание врз здравјето, бидејќи ја намалува можноста за развој на проблеми со срцето.

Покрај тоа, сексот  подмладува.

Студијата, спроведена во текот на десет години, покажа дека жените кои имаат секс три пати неделно изгледаат 7-12 години помлади од нивните врснички кои поретко уживаат во оваа активност.

Тајни за подолг и поздрав живот

ТАЈНА бр.5

ПРАВИЛНА ИСХРАНА – МЛАДЕШКИ ИЗГЛЕД

Ако сакате да го задржите младешкиот изглед на лицето, внимавајте на неговите контури. Ова се однесува и за мускулното ткиво и за поткожните масти.

Конзумирајте протеини секој ден – инаку телото само ќе ги црпи од организмот, што ќе предизвика побрзо стареење на кожата.

Јадете многу јаболки, мешункаст зеленчук и цимет .Ттие ќе го регулираат нивото на инсулин и ќе влијаат на затегнатоста на кожата во пределот на очите, вратот и подбрадокот.

Користете зачин од ѓумбир кој е одличен за намалување на брчките, а исто така му помага на црниот дроб да излачува опасни токсини од телото.

Се за детоксикација на организмот и здраво слабеење прочитајте C9 Forever

Тајни за подолг и поздрав живот

ТАЈНА бр.6

СО ВЕЖБАЊЕ ДО СОВРШЕНА ЖИВОТНА РАМНОТЕЖА

Научниците одамна заклучиле дека е многу здраво да се занимавате со физички активности, бидејќи тие влијаат врз физичкото и менталното здравје на човекот. Но, не се сите вежби подеднакво добри.

Додека умерената вежба е позитивна, прекумерното напрегање и напор го намалуваат нивото на кислород во телото, што влијае врз стареењето.

Ние препорачуваме вежби таи чија, јога и пилатес.

Овие вежби ја развиваат флексибилноста, го зајакнуваат телото, рамнотежата и позитивно влијаат врз психата.

Благодарение на нив, ќе ги зајакнете зглобовите и мускулите, ќе го регулирате дишењето и ќе ја обновите енергијата во телото.

Неодамнешните истражувања покажаа дека дигањето на тегови е исклучително корисно за постарите жени, бидејќи со тоа најефикасно се исфрлаат токсините од телото и се регулира телесната тежина.

Се за детоксикација на организмот и здраво слабеење прочитајте C9 Forever

 ТАЈНА бр.7

МОЖЕТЕ ДА ЖИВЕЕТЕ ДОЛГО И ОПУШТЕНО

Во нашето тело се наоѓа кортизол – хормонот на стрес – кој ние потребен секој ден за да можеме нормално да функционираме.

Ако сте долго под стрес односно под влијание на кортизол, тоа има лош ефект врз вашиот организам.

Докажано е дека кортизолот го забрзува стареењето на клетките, може да предизвика дебелина, да ја зголеми веројатноста за Алцхајмерова болест, деменција и депресија.

Ако сте постојано изложени на стресни ситуации, чистете ги забите со конец бидејќи тоа ќе ја намали можноста за воспаление на непцата, болест која е тесно поврзана со проблеми со срцето, парализата и со искривување на коските.

Секој ден земајте витамин Ц, Омега-3 и гинко билоба таблети и женшен капсули – со нив полесно ќе се борите против стресот и ќе го зачувате здравјето.

За повеќе информации здрава храна, природни додатоци во исхраната, детоксикација , контактирајте ме на:

00 389 70 34 88 45

e.mail > gavrilova.emilija@gmail.com

www.facebook.com/prodazba.aloevera

www.emilija-gavrilova.com

Нарачајте Алое Вера Гел Forever Living Products од вашата земја

 

UK USAAUSTRALIA
CANADACZECHGREECE
LUXEMBOURGBELGIUMSPAIN
NEW ZEALANDNORTHERN IRELANDNETHERLANDS
IRELANDSLOVAK REPUBLICPORTUGAL

Достава во рок од 2 дена!

Напомена:

Оваа интернет страница е независен деловен соработник на компанијата Forever Living Products.


Сите препорачани производи на оваа страница се составени врз основа на долгогодишни искуства на нашите корисници, и не се замена за препорачана медицинска терапија.


Споменатите додатоци во исхрана на оваа интернет страница не се надоместок или замена на урамнотежена исхрана.