Пирамида на здрава храна Emilija Gavrilova Интересни Факти -

Пирамида на здрава храна

Пирамида на здрава храна – пирамида од пет ката во која на секое скалило според важност се наоѓаат  : комплексни јаглен хидрати, овошје и зеленчук, храна богата со протеини, масти и слатки .

Прочитајте повеќе…

пирамида на здрава храна

Комплексни јаглени хидрати – прв кат

Шест до единаесет пати на ден, јадете необработени скробни продукти како што се ориз, мешунки, коренест зеленчук, банани, интегрални житарки и нивни преработки. Комплексните јаглени хидрати се брз извор на енергија, бидејќи содржат витамини и супстанции. Големината на оброкот е парче леб, 30 гр неварени житарки, половина чаша варен коренест зеленчук, тестенини, житарки или ориз.

Дебелина или здравје

пирамида на здрава храна

Овошје и зеленчук – втор кат

Зеленчук јадете три до пет пати на ден а овошје два до четири пати. Не ги фрлајте лисјата, стеблата, корените, семките и лушпите, тукуискористите ги. Изберете овошје и зеленчук од разни бои. Овошјето и зеленчукот содржат влакнести материи и некои есенцијални масни киселини. Се мисли на големината на порцијатакоја содржи половина чаша безлисен зеленчук, чаша со лиснат зеленчук, едно средно овошје, половина грејпфрут или диња, половина чаша варен или конзервиран зеленчук или овошје.

Дебелина или здравје

пирамида на здрава храна

Храна богата со протеини – трет кат

Распоредете ја во четири до шест оброци на ден. Оваа група вклучува живина, риба, јајца, млечни производи со мала содржина на масти, сурово месо, соја и нејзини преработки. Протеините се од суштинско значење за клеточниот раст и развој, како и за производство на антитела, хормони и ензими. Големината на оброкот во овој случај е 60 до 90 гр.месо, 1 јајце, чаша млеко или млечни производи, 45 гр. суво сирење, половина чаша јаткасто овошје, варен грав или леќа.

 

 

Дебелина или здравје

пирамида на здрава храна

Масти – четврти кат

Внесувањето на масти ограничете го на 30% од вкупниот внес на храна. Во масти се вклучени и скриените масти кои се наоѓаат во продуктите, како и мастите кои се користат за подготовка на храна. Наместо животинските масти кои се наоѓаат во месото, млекото, јајцата, одлучете се за растителни масти од коскени овошни плодови, житарки, зеленчук, ладно цедено масло и морски риби. Од мастите се создаваат масни киселини кои се од суштинско значење за раст на клетките.

пирамида на здрава храна

Слатки – петти кат

Овој вид на продукти треба да се избегнува, иако тие се брз извор на енергија. Ограничете го вашето конзумирање на 1 – 2 пати неделно. Иако тие можат да содржат некои хранливи материи. Секогаш треба да се одлучите за мед или јаворов сируп наместо за шеќер.

Големината на порцијата или оброкот не е полна чинија, туку најчесто се мисли на една чаша или количество на храна што може да се вклопи во една чаша, но таа големина не се однесува на сите продукти туку само за оние кои не се споменати погоре.

Дебелина или здравје

За повеќе информации за Форевер природни додатоци во исхраната, детоксикација , контактирајте ме на:

00 389 70 34 88 45

e.mail > gavrilova.emilija@gmail.com

www.facebook.com/prodazba.aloevera

Нарачајте Алое Вера Гел Forever Living Products од вашата земја

 

UK USAAUSTRALIA
CANADACZECHGREECE
LUXEMBOURGBELGIUMSPAIN
NEW ZEALANDNORTHERN IRELANDNETHERLANDS
IRELANDSLOVAK REPUBLICPORTUGAL

Достава во рок од 2 дена!

Напомена:

Оваа интернет страница е независен деловен соработник на компанијата Forever Living Products.


Сите препорачани производи на оваа страница се составени врз основа на долгогодишни искуства на нашите корисници, и не се замена за препорачана медицинска терапија.


Споменатите додатоци во исхрана на оваа интернет страница не се надоместок или замена на урамнотежена исхрана.