Перуанска Мака - хормонална рамнотежа,либидо,енергија - Emilija Gavrilova

Перуанска Мака – хормонална рамнотежа,либидо,енергија

Мака – Зголемено либидо, хормонална рамнотежа и енергија

Перуанска Мака –  хормонална рамнотежа,либидо и енергија, поради сите благотворни дејства кои му ги дава на човекот е категоризирано како суперхрана.

Перуанска Мака е едногодишно растение кое расне во Перу каде е многу ценета повеќе од 2000 години. Коренот од мака се користи заради неговата исклучителна лековитост и хранливост.

Мака(Lepidium Meyenil) e растение од подрачјето на Андите, територија на денешна Боливија и Перу, а расне на  од 2.400 до 4.000 метри надморска височина.

Според легендите Инките на своите воини им давале прав од коренот мака за да ја зголемат нивната издржливост и сила.

Меѓутоа по завршување на битките ,прекинувале со нејзино конзумирање затоа што во голем степен влијаела на зголемување на либидото.

Шпанските освојувачи ја нарекувале сексуална билка на инките.

Во шеесетите години од минатиот век, перуански, американски и германски истражувачи повторно на светот му ја откриле оваа билка и нејзините својства.

Денес се знае дека мака својата тајна ја крие во многубројните корисни својства како масни киселини, алкалоиди, танини, стероли и гликозиноли, кои особено влијаат на плодноста и либидото.

Природен адаптоген

Мака ја ставаат во групата на адаптогени-средства за подобра прилагодливост на организмот.

Како адаптоген ,мака ја зголемува издржливоста и отпорноста на стрес, трауми и исцрпеност.

Со редовно конзумирање на мака се зајакнува имуниот систем и се зголемува отпорноста на физички и ментални тешкотии.

Поради нејзината способност за прилагодување кон потребите на секој организам го добила името “паметна билка”.

Доколку вашиот организам произведува помалку од некој хормон, мака ќе влијае на подигнување на неговата продукција .

Коренот мака во себе содржи:

 • витамини Б1,Б2,Б12 и Ц,
 • алкалоиди,
 • микро и макро нутриенти,
 • јагленхидрати,
 • белковини,
 • влакна,
 • масни киселини,
 • фруктоза,
 • танин,
 • натриум,
 • калиум,
 • калциум,
 • бакар,
 • цинк,
 • железо,
 • манган,
 • силициум и
 • магнезиум.

Малку е познато дека мака содржи повеќе калциум од млекото, па затоа е значајно нејзиното место во борбата протрив остеопорозата.

Калциумот, фосфорот, витамините Б1 и Б12 како и масните киселини силно дејствуваат на нервниот систем, го поттикнуваат апетитот и позитивно влијаат на системот за варење.

Стеролите, калциумот и витаминот Ц од мака помагаат во изградбата на мускулната маса и ја зголемуваат издржливоста.

Затоа мака редовно конзумираат многу врвни  спортисти.

Мака во себе содржи и четири единствени алкалоиди – 1,2,3,4 кои не се пронајдени во ниту едно друго растение.Алкалоидите од мака помагаат во искористување на нутритивите од мака кои му се потребни на организмот.

Перуанска Мака помага кај менопауза и неплодност

Редовното  конзумирање на мака на жените им дава големи предности.

Докторите ја истакнале позитивната вредност на мака во создавањето и одржувањето на хормонална рамнотежа.

Перуанска Мака се препорачува при хормонален дизбаланс и проблеми со неплодност.

Мака ги ублажува симптомите на менопаузата-промена на расположението, топли бранови, проблеми со спиењето и сл.

Помага и при проблеми со менструацијата – болки и непријатно чувство кое го преживуваат многу жени.

Го зајакнува либидото и потенцијата

Конзумирањето на мака има позитивен ефект кај проблеми со плодност кај мажите.

Според истражување во Перу , потврдено е дека мака влијае на производтсвото на сперма.

Мака позитивно делува и при лекување на либидото и проблеми со ерекцијата, затоа е наречена ” природна Вијагра “.

Влијае врз изградба на мускулната маса и при топење на масните наслаги.

Мака и нејзините позитивности врз здравјето:

 • ја зголемува енергијата
 • Урамнотежување на работата на хормоните
 • Ги ублажува симптомите во менопаузата и ПМС
 • Дејствува позитивно врз сексуалната енергија
 • Помага при несоница и стрес
 • Позитивно влијае на здравјето на срцето и крвните садови
 • Ја зголемува физичката издржливост
 • Помага при неплодност
 • Го подобрува помнењето и концентрацијата
 • Позитивно влијае врз коските и забите

Мака може да се најде во форма на прав, капсули и таблети.

Forever Multi Maca е уникатен ефикасен додаток во исхраната за зголемување на либидото, издржливоста и енергијата.

Се за Мулти-мака прочитајте тука

Каде можете да набавите?

Forever Multi Maca  можете да набавите доколку ме контактирате на:

00 389 70 34 88 45

e.mail : gavrilova.emilija@gmail.com

https://www.facebook.com/prodazba.aloevera

www.emilija-gavrilova.com

Нарачајте Алое Вера Гел Forever Living Products од вашата земја

 

UK USAAUSTRALIA
CANADACZECHGREECE
LUXEMBOURGBELGIUMSPAIN
NEW ZEALANDNORTHERN IRELANDNETHERLANDS
IRELANDSLOVAK REPUBLICPORTUGAL

Достава во рок од 2 дена!

Напомена:

Оваа интернет страница е независен деловен соработник на компанијата Forever Living Products.


Сите препорачани производи на оваа страница се составени врз основа на долгогодишни искуства на нашите корисници, и не се замена за препорачана медицинска терапија.


Споменатите додатоци во исхрана на оваа интернет страница не се надоместок или замена на урамнотежена исхрана.