Етерично масло од мента - Emilija Gavrilova Forever Living Products

Етерично масло од мента

Forever Essential Oils Peppermint

Етерично масло од мента

Употребата на ментата датира уштe од древните култури на Рим и Грција, кои ја користеле за декорација, ароматизирање и како популарен зачин за сосовите и јадењата.

Етерично масло од мента на Форевер е извлечено од растенијата кои се одгледувани на една иста фарма со генерации повеќе од 85 години.

Природната содржина на ментол во етеричното масло од мента е повисока и дава уште подобар разладувачки и стимулирачки ефект.

За да се гарантира квалитетот на производите, секоја серија етерични масла е темелно оценета. Тимови со долгогодишно искуство во одгледувањето, култивирањето и производството на етерични масла го испитуваат секое растение во моментот на откинувањето и низ целиот процес на дестилација, при што користат органолептички тестови и други испитувања на физичките карактеристики за да ги потврдат квалитетите на маслата.

Освен тоа се прави лабараториска анализа со гасна хроматографија со мас спектрометрија, за да се оцени и потврди дека активните состојки се присутни во маслото.

Воспоставените процеси ни помагаат да гарантираме дека секоја серија етерични масла одговара на барањата на Форевер за квалитет и ефикасност.

100% Чистота         100% Свежина

Состав (15 мл – код 508)

Масло од мента(Menta Piperita), лимонен, линалоол(природно се содржани во етеричното масло).

 

Примена на етерично масло од мента

Вдишувањето на мирисот на мента (директно од шишенцето на етеричното масло) во текот на 15 минути може да ја ублажат мигрената. Би било добро, доколку имате често главоболки, да имате секогаш со себе едно шишенце од ова етерично масло и веднаш штом почувствувате главоболка, вдишете од мирисот. Можете да нанесете една капка од маслото разредено со базно масло на тилот или на слепоочничите и опуштете се. Главоболката ќе исчезне.

Етеричното масло од мента наоѓа примена како орално, така и за инхалирање и со локално нанесување врз кожата. Истото заедно со маслото од лаванда наоѓа најширока примена.

Кога се нанесува врз кожата има ефект на ладење и смирувачко дејство, со што се намалува напнатоста на мускулите.

Има исклучителни антибактериски својства така што може да помогне за освежување на здивот и проблеми со дигестивниот систем.

Етеричното масло од мента се препорачува кога лицето страда од мачнини и заради неговото моќно дејство за смирување влијае кај гастроинтестиналниот систем, бидејќи ги намалува мускулните болки и нагонот за повраќање.Воедно влијае за опуштање на желудникот , ја намалува појавата на надуеност и гасови.

Докажано е дека ги ублажува симптомите кај нервозни црева, влијае за опуштање на желудочните грчеви .

Етеричното масло од мента се покажало како многу подобро од било кое друго синтетичко средство за плакнење на усната шуплина, кои главно се направени на база на алкохол и флуор. Се применува за одржување на оралната хигиена како и против лошиот здив, а воедно влијае за намалување на појавата од кариес.

За здрава и негувана коса

Кога се нанесува на темето маслото дава ефект на ладење и ја подобрува циркулацијата. Ментата го регенерира фоликулот на влакната и го поттикнува растењето на косата, ги овара порите и овозможува на кожата од темето на главата слободно да дише. Поради исклучителното антисептичко дејство може да помогне при првут и себореја.

5 капки етерично масло од мента и 5 капки етерично масло од лаванда ставете во 2 лажици загреано кокосово масло.Намачкајте ја косата и кожата на главата  со оваа смеса и сотавете да стои 15тина минути. Потоа добро измијте ја косата со благ шампон(препорака шампон со алое и јојоба)

 Намалување на болката во зглобовите и опуштање на мускулите

Измешајте етерично масло од мента со етерично масло од лаванда и базно масло и втријте на болните места. Резултатот ќе биде зачудувачки.

За концентрација и енергија

Долготрајните часови напорна работа  или ако се чувствувате уморни и без енергија доволно е да вдишете од етеричното масло од мента и хроничниот умор ќе го снема.

За болно грло и синуси

За да си олесните при болно грло и воспалени синуси, инхалирајте со етерично масло од мента. На тој начин ќе го зарбиете густиот секрет и ќе влијаете за полесно исфрлање на истиот. Затоа наоѓа примена при настинка, кашлица, синуситис и бронхитис.

Дејствува и за намалување на симптоми на алергии.

При покачена температура

Неколку капки етерично масло од мента измечајте со кокосово масло и масирајте ги стопалата. За брзу време ќе ја намалите покачената температура.

Природно средство против инсекти

Етеричното масло од мента дејствува за крлежи, мравки,комарци,  пајаци и тука да ги додадеме  и глувците.

Како да подготвите

Измешајте 2 дл вода со 10-15 капки етерично масло од мента. Со таа мешавина попрскајте по отворените делови на кожата пред да излезете во природа.

Против чешање

Малку етерично масло од мента измешајте со етерично масло од лаванда и базно масло и нанесете на надразнетата кожа. Ќе почувствувате ладење на кожата и смирување на чешањето.

Внимание

Да се чуваат подалеку од дофат на деца.

Природните етерични масла се високо концентрирани и потребно е да се употребуваат во сосема мали количини и со внимание.

Неразредено етерично масло не смее да се нанесува директно врз кожата.

Да не дојде во контакт со очите.

Бремените жени, доилките, лицата кои земаат лекови или имаат здравстевни проблеми мораат да се посоветуваат со лекар пред употреба.

Не е препорачливо за употреба на мали деца.

Ако ви се појави некаква иритација, веднаш престанете со употреба.

Да се чуваат на ладно и суво место.

НАРАЧКИ НА ФОРЕВЕР ПРОИЗВОДИ И ИНФОРМАЦИИ НА

070 34 88 45 , gavrilova.emilija@gmail.com , www.facebook.com/prodazba.aloevera

 

Нарачајте Алое Вера Гел Forever Living Products од вашата земја

 

UK USAAUSTRALIA
CANADACZECHGREECE
LUXEMBOURGBELGIUMSPAIN
NEW ZEALANDNORTHERN IRELANDNETHERLANDS
IRELANDSLOVAK REPUBLICPORTUGAL

Достава во рок од 2 дена!

Напомена:

Оваа интернет страница е независен деловен соработник на компанијата Forever Living Products.


Сите препорачани производи на оваа страница се составени врз основа на долгогодишни искуства на нашите корисници, и не се замена за препорачана медицинска терапија.


Споменатите додатоци во исхрана на оваа интернет страница не се надоместок или замена на урамнотежена исхрана.