Етерично масло од лимон - Emilija Gavrilova

Етерично масло од лимон

Forever Essential Oils Lemon

Етерично масло од лимон

ЛИМОНОТ Е ЕДЕН ОД НАЈПОПУЛАРНИТЕ И НАЈСАКАНИ АРОМАТИ.

Луѓето ги користат етеричните масла илјадници години, уште од времето на старите Египќани, Грци, Римјани и Индијци. Историските истражувања покажале дека Египќаните додавале етерични масла од билки во своите кремови за лице и коса, па се сметаат за првите ароматерапевти.

Етерично масло од лимон со векови се користи во цел свет за заштита од инсекти, дезинфекција, чистење и ароматизирање на облека, како и за добро расположение.

Лимоните за етеричното масло на Форевер се берат со рака, кога се совршено зрели.

Тогаш се посочни и од нив се извлекува етерично масло со највисок квалитет.

Форевер Ливинг ви обезбедува 100% чисто природно масло од лимон за да ве разведри и даде енергија.

За да се добие 1 кг на етерични масла да се обработи 60 – 70 кг на сировина.

Етеричното масло од лимон ја ублажува депресијата, ја зајакнува концентрацијата, ја подига виталноста, лекува ранички и го подобрува имунитетот.

етерично масло од лимон

Испарувањата од етеричното масло од лимон влијаат поттикнувачки на централниот нервен систем и психихолошките функции, го подигаат расположението и го намалуваат стресот.

Етеричното масло од лимон наоѓа примена кога имате проблем со  концентрација, кога е потребно да работите напорно или да учите повеќе часа.

Со вдишување на молекулите од етеричното масло од лимон се ублажуваат тешкотиите предизвикани од бронхитис,ја намалува болката во грлото и  се намалува потењето.

Се смета дека ова масло потпомага во процесот на слабеење, ги намалува асматичните напади и позитивен ефект има при третман на  желудочните проблеми.

Исклучително добро дејствува при висока температура, при грип и останати заразни заболувања како маларија и тифус.

 Како и неговата верзија во облик на овошје, така и етеричното масло од лимон е многу вредно при настинка. Го олеснува процесот на дишење, ги одзатнува дишните патишта, ги намалува тегобите при астма и придонесува за подобрување на имунитетот. Тоа има силни антибактериски и антисептички својства кои помагаат во борбата со сезонските настинки, а стимулацијата на крвните клетки помага за подобрување на имунитетот.

Се смета дека етеричното масло од лимон е добро за искашлување и чистење на дишните патишта. Може да помогне и за сузбивање на чувството на притисок во градите.

Маслото од лимонот е богато со лимонен, кој помага во намалување на симптомите на рефлуксна болест и растворање на камчињата во организмот. Студиите покажале ефикасност на ароматерапијата со Д-лимонен кај пациенти со напредната фаза на канцер.

Позитивно влијание на етеричното масло од лимон кај:

 • подобрува расположение
 • против несоница
 • намалување на стрес и депресија
 • ја зголемува енергијата
 • ја зголемува концентрацијата
 • против главоболка
 • за дезинфекцирање на ани
 • помага при слабеење
 • добро делува кај проблематична кожа
 • го поттикнува варењето
 • помага кај бронхитис и астма
 • ја стимулира работата на црниот џигер и бибрезите
 • антиоксидант
 • штити од вириси
 • ароматично средство за чистење
 • прочистувач на воздух

Употреба

Етеричното масло од лимон може да се употребува на многу начини:

 • распрскување во воздухот
 • локално нанесување
 • орална примена

Посебно е потребно да се внимава да се користи исклучиво 100% природно етерично масло од лимон кое има 100% чистота и мож на дејствување.

За распрснување употребувајте пумпица или мирисна ламба. Потребни се само неколку капки да се растворат во вода.

За вдишување употребувајте инхалатор, а можете да го додадете во топла бања.

Во топла бања потребни се 3 до 5 капки масло да се растворат во наполнета када.

За инхалација се потребни 3 капки во половина литар топла вода, наведнете се над садот и прекријте ја главата со крпа. Внимавајте, не треба водата да врие туку да испарува.

Локална примена

Благодарејќи на антибактериските својства, етеричното масло од лимон помага при дезинфекција на рани и влијае за нивно побрзо регенерирање и заздравување.

Ова масло ги затвора порите, ги заздравува акните и влијае за намување на болка при убод или каснување од инсекти.

Кај масна кожа доволна е една капка да се нанесе врз кожата за да влијае на нормализирање на  работата на лојните жлезди.

Неколку капки од маслото капнете во шампонот што го употребувате или регенераторот , со тоа ќе го намалите мрсењето на косата а истовремено влијае и на отстранување на првутот.

Масло од лимон нанесете на деловите со целулит и добро измасирајте за да навлезе длабоко во кожата со што ќе ја подобри циркулацијата и ќе ги отстрани токсините.

Доколку имате жуљ или курје око нанесете капка од маслото со што ќе ја намалите болката.

За плакнење на устата во чаша со вода капнете неколку капки од маслото .

Кога нанесувате етерично масло на кожата потребно е да го разредите со базно масло.

Орална примена

Неколку капки од маслото можете да капнете во утринскиот чај или сок за да ја зголемите енергијата на почетокот од денот.

Ова масло помага при желудочни киселини, и при проблеми со варењето.

Позитивно влијае при хиповитаминоза, анемија и зголемен крвен притисок.

Наоѓа примена за зголемување на крвотокот, што се јавува кај дијабетичарите и луќето кои не се движат доволно.

Помага за слабеење.

СОСТАВ

Масло од кора од лимон(Citrus Limon), Лимонен,Цитрал, Линалоол

Препорачана употреба

За локална и ароматна употреба 1 капка етерично масло од лимон се разредува во 10 капки базно масло или друг лосион. 

Внимание

Кај бремените жени внесот на етеричните масла треба да биде ограничен на минимум.

Не треба да се нанесува етерично масло врз кожата 1 час пред излегување на сонце.

Да не се применува кај бебиња, а кај деца над 1 годишна возраст треба да се внимава и задолжителна консултација со ароматерапевт или лекар..

Повеќе за етерични масла Форевер прочитајте ТУКА…

НАРАЧКИ НА ФОРЕВЕР ПРОИЗВОДИ И ИНФОРМАЦИИ НА

070 34 88 45 , gavrilova.emilija@gmail.com , www.facebook.com/prodazba.aloevera

 

Нарачајте Алое Вера Гел Forever Living Products од вашата земја

 

UK USAAUSTRALIA
CANADACZECHGREECE
LUXEMBOURGBELGIUMSPAIN
NEW ZEALANDNORTHERN IRELANDNETHERLANDS
IRELANDSLOVAK REPUBLICPORTUGAL

Достава во рок од 2 дена!

Напомена:

Оваа интернет страница е независен деловен соработник на компанијата Forever Living Products.


Сите препорачани производи на оваа страница се составени врз основа на долгогодишни искуства на нашите корисници, и не се замена за препорачана медицинска терапија.


Споменатите додатоци во исхрана на оваа интернет страница не се надоместок или замена на урамнотежена исхрана.