Алое Вера Гел Emilija Gavrilova Алое Вера Пијалоци -

Алое Вера Гел

Својства на Алое Вера Гел - 100 % природно

ПОВЕЌЕ ИНФОРМАЦИИ ЗА  АЛОЕ ВЕРА ГЕЛ

Алое Вера  (Barbadensis Miller) e божествено растение или Кралица на лековитите билки, со исклучителни лековити својства.

Жолтиот лековит сок од алое се употребува уште во 4 век п.н.е. Алое е хранлива билка за секоја клетка од човечкиот организам.

Кога клетката е здрава, таа е отпорна и способна да ги извршува сите функции.

Билката во борбата за сопствен опстанок развила богата содржина на витамини, аминокиселини , ензими и минерални материи Лековитоста се наоѓа во компонентите кои имаат различни и специфични енергетски вредности.

Од билката најмногу се употребува нејзиниот гел, желатинска смеса која се наоѓа во внатрешноста на листовите.


Опис и својства на Алое Вера Гелот

Научно е докажано дека Алое Вера гелот содржи над 240 хранливи и лековити состојки, и тоа :

Витамини:

–  A, B1, B2, B3, B6, B9, B12, C, E и фолна киселина;

–  Алоето е едно од двете растенија во светот кое е извор на реткиот витамин В12. Тоа го прави Алое Вера Гелот незаменлив додаток во исхраната за сите вегетаријанци.

Минерали(повеќе од 20):

 • магнезиум, манган,цинк, бакар, хром, калциум, натриум и калиум и железо.Ова се основните елементи неопходни за процесите во здравиот организам.

Мукополисахариди:

 • Имуно-модулатори(помагаат кај AIDS,карцином,имунолошки пореметувања), антиоксиданси, имаат противвоспалително, антибактериско и антивирусно дејство.

Aминокиселини: (потребни за синтеза на белковините)

 • На човечкиот организам му се потребни 22 аминокиселини кои се градивен материјал на протеините. Гелот Алое обезбедува 20 од овие аминокиселини.

Она што посебно треба да се напомене е дека Алое гелот обезбедува седум од осум незаменливи есенцијални аминокиселини кои не можат да се произведат во организмот и кои затоа мора да се внесуваат преку исхраната.

Ензими:

 • (16 ензими)од групата протеази, амилази, липази и целулоза(кои помагаат во процесот на варење на белковините, јаглен хидратите, масти и целулоза).

Антрахинони:

 • Најважни меѓу нив се алоин и емодин, но сите заедно претставуваат моќни аналгетици кои ги смируваат болките, со антибактериски својства.Во чиста форма тие се и силни лаксативи.

 Лигнин :

 • Оваа супстанца и овозможува на Алое Вера да продира длабоко во кожата.

Сапонини :

 • Ова се сапунести супстанции кои имаат антимикробен ефект против бактериите, вирусите, габи .

Стероли :

 • Три се главни, дејствуваат како моќни антифламаторни (антивоспалителни) агенси…

Својства и дејство 

Ако Алое Вера гелот се пие како пијалок (при орална употреба) дејствува на многубројни функции во организмот, и тоа:

– Го зајакнува имунитетот

– Има анти-бактериско , антивирусно и антигабично дејство , па ги  уништува бактериите, паразитите, габите, и сл…

– Гелот е природно средство за прочистување (поради присуството на  сапунини ) . Го детоксицира организмот,

– Има против-воспалително дејство . Делува како стероид, но без нус ефекти.

– Го намалува чешањето и чувството на воспаление,

– Тој е природен навлажнувач, бидејќи ја разнесува влагата до сите слоеви на кожата,

– Ја стимулира делбата на клетките,

– Протеоличните екзими го разградуваат мртвото ткиво и ги чистат раните,

– Помага во зголемување на протокот на крвта кон кожата, бидејќи ги проширува капиларите,

– Го потикнува организмот и дејствува на сите органи : црн дроб, жолчка, бубрези, срце, нервен систем, систем за варенје, кожа, очи…

– Помага при одвикнување од пушење, алкохол и опојни дроги

– Продира длабоко во кожата благодарение на лигнинот што го содржи. При локална употреба во форма на крем, спрееви и капки идеално е средство за нега на кожа, алергии, заздравување на рани,и изгореници, го сопира крварењето од раните, кај болки во зглобови,и мускули, за нега на заби и усна шуплина,(воспаление на непца, парадентоза, афти…), нега и болести на очи (коњуктивит, мрена…), за акни и бубулици, себореа, првут….

– Го поттикнува варењето, ја неутрализира зголемената желудочна киселина, става рамнотежа кај гастроинтестијалните симбиотички бактерии, влијае врз габични размножувања, помага кај иратибилен цревен синдром, колитис, опстипација , гастритис.

– Се препорачува на женската популација која планира да забремени.

 

  Алое Вера Гелот и неговата примена

Како дополнително средство за да помогне во закрепнување на организмот при здравствени проблеми.

За зајакнување на имунитетот на децата и возрасните.

Како додаток во исхраната за секој здрав човек.

Црн џигер  и жолчка

 • Ја подобрува функцијата на црниот џигер, го детоксицира и регенерира. Се препорачува како дополнителна терапија кај заболувања на црниот џигер, цироза, акутен и хроничен хепатитис и при замастеност.

Шеќерна болест (Дијабет)

 • Го регулира и намалува нивото на шеќер во крвта, дејствува при осцилации на шеќерот (посебно важно кај оние кои се иансулинска терапија).

Срце и крвни садови

 • Го зајакнува срцевиот мускул. Го намалува нивото на холестерол во крвата и крвниот притисок и го намалува ризикот од појава на ангина пекторис.

Заболувања на имуниот систем (канцер, тумор, сида)

 • Алое Вера содржи состојќи кои ги уништуваат томорозните промени (алфа фактор, го блокира протокот на крв во туморозните клетки).Го поттикнува имуниот систем. Како дополнителна терапија ги намалува штетните нус-појави при хемо и радио терапија.

Алергиски заболувања, астма

 • Ги ублажува симптомите кај астма и алергии.

Мочни патишта и простата

 • Ги ублажува акутните и хронични воспаленија, дејствува на бактериите кои се отпорни на антибиотици ( на пр.. Escherichia Colli).

Респираторни органи 

 • Помага кај акутни и хронични воспаленија на респираторните органи (воспалени синуси, грло, гласни жици, бели дробови и др.).

Болки во зглобовите, реума, остеоартритис, остеопороза

 • Го намалува воспалението, црвенило, болки и отечени зглобови и мускули. Дејствува кај изместено, истегнати и воспалени тетиви, хематоми ….Помага кај невралгија, ишијас и главоболки и мигрена. Во комбинација со калциум дејствува кај остеопороза.

Заболувања на очите

 • Во форма на капки за очи успешно се употребува кај воспалувања на очната слузница (коњунктивитис),мрена, трахоми, глаукоми, кератитис ( воспаление на ирисот),херпес симплекс…

Нега на кожа и кожни заболувања

 • Извонредно ја навлажнува кожата затоа што навлегува во длабочината на дерматитисот, ја подмладува кожата затоа што се зголемува создавањето на фибробласт 8 пати побрзу отколку што е тоа нормално, па на тој начин го забрзува заздравувањето на рани . Извонредна е и за сува , чувствителна и оштетена кожа. Ги отстранува и ублажува старечките пеги и флеки по рацете.

Со орална примена во форма на напиток и со локална употреба во форма на крем дејствува делотворно и кај псоријаза.


Важно да се знае за Алое Вера Гелот

Претставете си дека отсекувате лист од  Алое и го пиете гелот од неговата внатрешност. Најблиско нешто до тоа е да го пиете нашиот Алое Вера Гел.

Патентираниот стабилизиран гел “всушност”  е идентичен со свежиот гел од растението и прв го доби сертификатот од Меѓународниот научен совет за Алое.

Едноставно, ставете малку во стаклена чаша и ќе видите богат коктел од растително ткиво и течност. Кој само со изгледот ви гарантира дека е природен производ кој стигнал до вас во целосно природна состојба.

Позитивните резултати се многу и со право Алое Вера го добило името “чудо од растение”. 

Дури и луѓе кои немаат никакви здравствени проблеми кажуваат дека кога го пијат Алое Гелот се здобиваат со поголема виталност и енергија и во целост се чувствуваат подобро.

Ако се конзумира секој ден Алое Вера Гелот претставува еден од најдобрите додатоци во исхраната.

До овој момент Форевер Ливинг Продуктс се гордее што претставува лидер во доставувањето на корисни производи до луѓето ширум целиот свет.


СОСТАВ НА АЛОЕ ВЕРА ГЕЛОТ

– Природен Алое Вера гел, сорбитол, аскорбинска киселина, лимонска киселина, калиум сорбат, натриум бензонат, ксантанова смола, токоферол (витамин Е) .


ПРЕПОРАКА ЗА ДОЗИРАЊЕ

Промешајте го добро, конзумирајте од 60-120 мл секој ден. ( чист гел или помешајте го со вашиот  омилен сок ).

Не отворена туба со гел има рок на траење до 4 години, а кога ќе ја отворите од 6-8 седмици (да се чува во фрижидер).

Дозирање за деца :

0-1 годинишна возраст (2,5 мл)

1-3 годишна возраст (5 мл)

3-6 годишна возраст(10 мл )

6-9 годишна возраст(15 мл)

9-12 годишна возраст(15-30 мл)

над 12 годишна возраст(30-50 мл)

 

 

Сертификати за квалитет на Алое Вера Гел од Форевер Ливинг Продактс

Форевер Ливинг Продактс е единствената компанија која ги поседува следните сертификати за квалитет.

Печат на Меѓународен совет за Алое Вера(International Aloe Science Council)

– Тоа е независен американски регулаторен орган кој го изградил единствениот систем за одредување на квалитетот и квантитетот на производството на Алоето. Правилата за квалитет се строги и само произведувачите кои ги задоволуваат можат да го имаат печатот на овој совет .

Печатот за квалитет на KOSHER-Организацијата на Еврејската заедници

Печатот на ИСЛАМ

-Тоа е Исламска верска заедница која го одобрува користењето на Алое бидејќи не содржи алхохол и состојки од свинско потекло

Печат за доказ дека не се вршени тестирања врз животните.

Повеќе за производите на Форевер  прочитајте тука ….

 

 

За повеќе информации и нарачка контактирајте ме на:

www.facebook.com/prodazba.aloevera

e-mail:gavrilova.emilija@gmail.com

телефон 00 389 70 34 88 45

Нарачајте Алое Вера Гел Forever Living Products од вашата земја

 

UK USAAUSTRALIA
CANADACZECHGREECE
LUXEMBOURGBELGIUMSPAIN
NEW ZEALANDNORTHERN IRELANDNETHERLANDS
IRELANDSLOVAK REPUBLICPORTUGAL

Достава во рок од 2 дена!

Напомена:

Оваа интернет страница е независен деловен соработник на компанијата Forever Living Products.


Сите препорачани производи на оваа страница се составени врз основа на долгогодишни искуства на нашите корисници, и не се замена за препорачана медицинска терапија.


Споменатите додатоци во исхрана на оваа интернет страница не се надоместок или замена на урамнотежена исхрана.